زندگینامه

زندگینامه – شهید فکوری

زندگینامه شهید فکوری

شهید سرتیپ جواد فکوری در سال ۱۳۱۷ در محله «چرانداب» کوی شرکت، در تبریز به دنیا آمد. پدرش فردی مذهبی و کاسب بود که در آن زمان به علت عدم رونق بازار به همراه خانواده‌اش به تهران مهاجرت کرد و در این شهر ساکن شد.

 او دوران ابتدایی را در مدرسه اقبال واقع در محله قدیم «دردار» و دوران متوسطه را در دبیرستان «مروی» تهران به پایان رسانید. در سال ۱۳۳۷ موفق به اخذ دیپلم شد. یک‌سال بعد در آزمون سراسری دانشگاه‌ها شرکت کرد و در رشته پزشکی پذیرفته شد، اما به دلیل این که علاقه زیادی به خلبانی داشت در مهر‌ماه همان سال به استخدام نیروی هوایی درآمد.پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز در ایران برای تکمیل دوره تخصصی پرواز به آمریکا رفت و پس از ۸۲ هفته موفق به دریافت گواهی‌نامه خلبانی بر روی هواپیمای اف۴ شد. پس از آن به ایران بازگشت و با درجه ستوان دومی در پایگاه یکم شکاری(مهرآباد) مشغول خدمت گردید.نقش شهید فکوری به صورت قاطع و مصمم در هدایت عملیات خنثی‌سازی کودتای نوژه و نظارت وی در دستگیری عناصر این کودتا قابل توجه بوده است.

همچنین نقش شهید فکوری در طراحی و اجرای بزرگ‌ترین عملیات ۱۴۰ فروندی که تنها به فاصله ۱۰ ساعت از آغاز جنگ تحمیلی و به تلافی اولین حمله ناجوان‌مردانه رژیم بعثت عراق صورت گرفت، همواره نقطه عطفی در تاریخ نبردها و جنگ‌های هوایی به شمار می‌آید.

شهید سرتیپ فکوری در تمام دوران خدمتش در ارتش به عنوان فردی مذهبی و قاطع شناخته می‌شد و به همین علت پس از پیروزی انقلاب اسلامی مسئولیت‌ها و پست‌های زیر را به عهده داشت.

فرماندهی پشتیبانی پایگاه دوم شکاری، فرماندهی پایگاه دوم شکاری، فرماندهی پایگاه یکم شکاری، معاون عملیاتی نیروی هوایی و فرماندهی نیروی هوایی، هم‌چنین شهید فکوری پس از تشکیل کابینه شهید رجایی با حفظ سمت به عنوان وزیر دفاع برگزیده شد و پس از این که سرهنگ معین‌پور به فرماندهی نیروی هوایی منصوب شد، به سمت مشاور جانشینی رئیس ستاد مشترک ارتش انتخاب گردید.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شش =

بستن