وصیت نامه – شهید حمید باکری

قسمتی از وصیت شهید: يقين بدانيد تنها اعمال شما كه مورد رضايت خداوند متعال قرار خواهد گرفت، اعمالى است كه تحت ولايت الهى و رسولش و امامش باشد.

نوید شاهد آذربایجان غربی: یکم آذر 1334، در شهرستان میاندوآب چشم به جهان گشود. پدرش فیض اله و مادرش اقدس نام داشت که وقتی حمید یک سالش بود، در اثر سانحه رانندگی فوت کرد. وی تا پایان دوره منوسطه تحصیل کرد و موفق به اخذ دیپلم شد. سال 1358 ازدواج کرد که ثمره آن یک پسر و یک دختر بود.

با آغاز جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران، همگام و همراه با برادر بزرگوارش مهدی، به عنوان پاسدار عازم میدان نبرد حق علیه باطل گشت و جانفشانیهای بسیاری از خود به نمایش گذارد تا اینکه ششم اسفند سال 1362 با سمت معاون لشکر 31 عاشورا در جزیره مجنون عراق بر اثر اصابت ترکش به شهادت رسید. اما تاکنون اثری از پیکر مطهر ایشان به دست نیامده است….

 

زندگى خود را صرف تحكيم پايه‏ هاى اين جمهورى قرار دهيد/ وصیتنامه سردار شهید حمید باکری به فرزندان و همسرش

 

 

حميد باکری در آخرين روزهاى زندگى خود وصيت‏نامه‏ ای نوشت و ديدگاهها و باورهاى خود را بيان كرد. متن كامل اين وصيت‏نامه به شرح زير است:

 

بسم رب الشهداء و الصديقين

 

‏در اين لحظات آخر عمر سر تا پا گناه و پشيمانى وصيت خود را مى‏ نويسم و علم كامل دارم كه در اين مأموريت شهادت، جان به پروردگار بزرگ بايد تسليم نمايم.ان‏شاءاللَّه كه خداوند متعال با رحمت و بزرگوارى خود گناهان بى ‏شمار اين بنده خطاكار را ببخشد.

 

وصيت به احسان و آسيه عزيز:

 

 1. 1. ان‏شاءاللَّه وقتى كه به سنى رسيديد كه توانستيد اين وصايا را درك نماييد هر چند روز يك‏بار اين وصيت‏نامه را بخوانيد.

 

 1. 2. شناخت كامل در حد استطاعت خود از خداوند متعال پيدا نماييد. در پى اصول اعتقادى تحقيق و مطالعه نماييد و تفكر زياد نماييد تا به اصول اعتقادى يقين كامل داشته باشيد.

 

 1. 3. احكام اسلامى (فروع دين) را با تعبد كامل و به طور دقيق و بامعنى به جا آوريد.

 

 1. 4. آشنايى كامل با قرآن كريم كه عزت ‏بخش شما در اين دنياى سر تا پا گناه خواهد بود داشته و در آيات آن تفكر زياد بنماييد و با صوت خواندن قرآن را فرا گيريد.

 

 1. 5. از راحت‏ طلبى و به دست آوردن روزى به طور ساده دورى بنماييد. دائم بايد فردى پرتلاش و خستگى‏ ناپذير باشيد.

 

 1. 6. يقين بدانيد تنها اعمال شما كه مورد رضايت خداوند متعال قرار خواهد گرفت اعمالى است كه تحت ولايت الهى و رسولش و امامش باشد. بنابراين در هر زمان و هر موقعيت همت به اعمالى بگماريد كه مورد تاييد رهبرى و امامت باشيد.

 

 1. 7. به كسب علم و آگاهى و شناخت در تاريخ اسلام و تاريخ انقلابات اسلامى اهميت زياد قايل شويد.

 

 1. 8. قدر انقلاب اسلامى را بدانيد و مدام در جهت تحكيم مبانى جمهورى اسلامى كوشا باشيد و زندگى خود را صرف تحكيم پايه‏ هاى اين جمهورى قرار دهيد.

 

 1. 9. به اخلاقيات اسلام اهميت زياد قايل شده و آن را كسب و عمل نماييد.

 

 1. 10. در جماعات و مراسم به خصوص نماز جمعه، دعاى كميل و توسل و مجالس بزرگداشت شهدا مرتب شركت نماييد.

 

 1. 11. رساله امام را دقيق خوانده، مو به مو عمل نماييد.

 

 1. 12. در زندگى‏تان همواره آزاده باشيد و هيچ چيز غير از خدا و آنچه خدايى است دل نبنديد و بدانيد كه دنيا زودگذر و فانى است، فريب زرق و برق دنيا را نخوريد.

 

 1. 13. برحذر باشيد از وسوسه ‏هاى نفس و مدام به ياد خدا باشيد تا از شر نفس و شيطان در امان باشيد.

 

 

وصيت به فاطمه:

 

 1. 1. مى‏ دانم در حق شما مدام ظلم كرده ‏ام و وظيفه ‏ام را به جا نياورده‏ ام ولى يقين بدان كه خود را بنده‏اى قاصر و كم‏كار مى‏ دانم و اميد دارم كه حلالم نماييد.

 

 1. 2. احسان و آسيه امانتهايى هستند در دست تو و مدام در تربيت اسلامى آنها بايد همت گماريد و توجيه و كنترل مواردى كه به آنها وصيت نمودم به عهده شماست.

 

 1. 3. از كوچكى، آنها را با قرآن آشنا كرده و به كلاس قرائت قرآن ببريد.

 

 1. 4. از كوچكى، آنها را در مجالس و مجامع خصوصاً نماز جمعه، دعاى كميل و يادبود شهدا شركت بدهيد.

 

 1. 5. ان‏شاءاللَّه كه شما و عموم فاميل در يادبود من به ياد شهداى كربلا و امام حسين گريه و عزادارى نماييد و مرتب به ياد بياوريد كه هستى ‏دهنده اوست و بايد شكر به مصلحت الهى گفت.

 

متأسفانه به علت نبودن وقت نتوانستم وصيتم را تمام نمايم. از عموم آشنايان و فاميل حلاليت مى‏خواهم ان‏شاءاللَّه همه خدمتگزار اسلام خواهند بود.

 

منبع: اداره انتشارات بنیاد شهید آذربایجان غربی و کتاب فرهنگنامه جاودانه های تاریخ

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + شانزده =